Цікаві факти про вирази

Вираз … «дійти до ручки»?
У Древній Русі калачі випікали в формі замку з круглою дужкою. Городяни нерідко купували калачі і їли їх прямо на вулиці, тримаючи за цю дужку, або ручку. З міркувань гігієни саму ручку в їжу не вживали, а віддавали її бідним або кидали на поживу собакам. За однією з версій, про тих, хто не гребував її з'їсти, говорили: дійшов до ручки. І сьогодні вислів «дійти до ручки» означає зовсім опуститися, втратити людську подобу.

Вираз … «Дати добро»?
У кириличній абетці літера Д називалася «добро». Прапор, відповідний цій букві, у зводі сигналів військового-морського флоту має значення «так, згоден, дозволяю». Саме це стало причиною виникнення виразу «дати добро».

Вираз … «Зарити талант в землю»?
Спочатку талантом називалася найбільша вагова і грошово-рахункова одиниця в Стародавній Греції, Вавилоні, Персії та інших областях Малої Азії. З євангельської притчі про людину, що отримала гроші й закопала їх, побоявшись вкласти у справу, відбулося вираз «зарити талант в землю».

Вираз … «Проходити червоною ниткою»?
За наказом англійської адміралтейства з 1776 року при виробництві канатів для військового флоту в них повинна вплітатися червона нитка, щоб її не можна було видалити навіть з невеликого шматка каната. Як видно, ця міра була покликана скоротити злодійство канатів. Звідси походить вислів «проходити червоною ниткою» щодо головної думки автора протягом всього літературного твору, а перший його вжив Гете в романі «Споріднені натури».

Чому телесеріали називають «мильними операми»?
У 1930-х роках на американському радіо з'явилися багатосерійні програми з невигадливими сльозоточивими сюжетами. Їх спонсорами виступали виробники мила та інших миючих засобів, тому що основною аудиторією цих програм були домогосподарки. Тому за радіо-, а згодом і телесеріалами закріпилося вираз «мильна опера».

Вираз … «Хлопчик для биття»?
Хлопчиками для биття в Англії та інших європейських країнах 15-18 століть називали хлопчиків, які виховувалися разом з принцами і отримували тілесне покарання за провини принца. Ефективність такого методу була не гірше безпосередній прочуханки винуватця, так як принц не мав можливості грати з іншими дітьми, крім хлопчика, з яким у нього встановлювалася сильний емоційний зв'язок.

Вираз «У здоровому тілі – здоровий дух» спочатку було взято з сатири римського письменника Ювенала і звучало так: «Треба молити богів, щоб був здоровий дух в тілі здоровому». Припускають, що в основі цього рядка лежить відома в Стародавньому Римі приказка: «У здоровому тілі здоровий дух – рідкісне явище».

Вираз … «Грати на нервах»?
Після відкриття лікарями давнини нервів в організмі людини вони назвали їх по схожості зі струнами музичних інструментів тим же словом – nervus. Звідси виникло вираз для дратівливих дій – «грати на нервах».

Вираз … «Гроші не пахнуть»?
Коли син римського імператора Веспасіана дорікнув його в тому, що він запровадив податок на громадські вбиральні, імператор показав йому гроші, що надійшли від цього податку гроші і запитав, чи пахнуть вони. Отримавши негативну відповідь, Веспасіан сказав: «Але ж вони – від сечі». Звідси походить вислів «гроші не пахнуть».


Вираз … «Гра не варта свічок»?
Вираз «гра не варта свічок» прийшов з промови картярів, які говорили так про дуже невеликі виграші, які не окупають вартості свічок, що згоріли під час гри.

Вираз … «Внести свою лепту»?
У Стародавній Греції існувала дрібна монета внесок. У євангельської притчі бідна вдова жертвує на будівництво храму два останні лепти. З притчі і вираз – «внести свою лепту».